A Frascati kézikönyv javaslat a kutatás és kísérleti fejlesztés felméréseinek egységes gyakorlatára.
A könyv elkészítését és időszakos frissítését az OECD koordinálja, a magyarországi vonatkozásokkal a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (továbbiakban: NKTH) foglalkozik. Az NKTH többek között a kézikönyv teljes szövegének magyarra történő lefordításáról gondoskodott.
A kézikönyv előszavában olvashatjuk, hogy az OECD 1963 júniusában rendezte meg a kutatás és fejlesztés (K+F) statisztika nemzeti szakértőinek találkozóját az olaszországi Frascati városban lévő Villa Falcioneriben. E találkozó eredményeként született meg ezen könyv első hivatalos változata. Ezt több következő kiadás követte, a jelenlegi kiadvány a hatodik kiadás.
A jelen kiadás arra törekszik, hogy megszilárdítsa a különféle módszertani ajánlásokat és irányelveket, különös tekintettel a szolgáltatási szektor K+F statisztikájának tökéletesítésére, valamint a K+F emberi erőforrásokra vonatkozó adatok részletesebbé tételére.
A
Mindamellett, hogy ezen jelentős vívmányokat is messzemenőleg tiszteletben tartjuk, a K+F adókedvezmények optimális kihasználása érdekében jelen könyv tartalma elsősorban azért lényeges az Ön és cége számára, mivel ezen kézikönyvben megfogalmazott ajánlások tekinthetőek a K+F területek és az azon kívül található tevékenységek, szolgáltatások elhatárolásának leginkább hivatalos forrásaként.
Ennek jelentősége abban áll, hogy segítséget nyújt az Ön cégében – a jelenben vagy jövőben – végbemenő tényleges K+F tevékenységeknek, illetve azok költségeinek számbavételében, amelyek az adózással összefüggő kedvezmények nagyságát mutatják meg.
A kézikönyv a K+F nemzetközileg elfogadott definícióival és tevékenységei osztályozásával hozzájárul a tudomány- és a technológiapolitika legjobb gyakorlatáról folyó kormányközi eszmecseréhez.
Ennek megfelelően Magyarország szakhatóságai is ezen kézikönyv alapján bírálják el a tevékenységek K+F voltát.
Kiegészítésképpen még érdemes tudnia róla, hogy e könyv nemcsak egy önmagában álló kiadvány, hanem az ún. „Frascati család” egy tagja, amely módszertani kézikönyvek egész sorát jelenti. Ezek között szerepelnek kézikönyvek a K+F-ről (Frascati kézikönyv), az innovációról (Oslo kézikönyv), az emberi erőforrásokról (Canberra kézikönyv), a technológiai fizetési mérlegről és a szabadalmakról, mint tudományos és technológiai (TéT) mutatókról.